ЙОВО НЕДЕЛЧЕВ
Светата Троица
Между Ком и Черно море, от белия Дунав до зелената планина Родопа са разположени две държави - държавата на българите и държавата на гората.
Бог е благословил двете общности да живеят в хармония.
Народът и гората! Те си въздействат както двете страни на понятието мяра.
И детска песничка едната ръка мие другата, а пък двете – лицето. Ръцете са добрички, мислят една за друга, грижат се за нещо, което не е на никого поотделно.
Държавата на гората е съвършена. В своето развитие тя е изпреварила общонародната държава - квалификация от категорийния инструментариум на човешкото мислене. Достъпна, демократична, открита за приятели и врагове. На никого не казва: “Удариш ли ме и аз ще те ударя!” Нейният ответен удар закъснява, но е неизбежно смъртоносен.
Погази ли неписания договор с държавата гора човешката държава загубва три скъпоценни дара: въздух,вода и красота. Всичко това ние разбираме, когато я няма троицата на нейната благодат...
Смъртта - тази вразумителница
Смъртта не е интересна, интересен е животът. Освен това той е по-голям от смъртта, много по-голям, защото я обхваща с мисълта си.
От друга страна, смъртта е лекар, тя е безпощадният лечител на живота...
Преди да изпие чашата с отрова, Сократ виква на своите осъдители: “Да живееш - значи да боледуваш - дължа един петел на бога Ескулап.”
Сиреч, умирайки, той ще се излекува и за благодарност заколва на докторския бог вестителя на утрото.
Смъртта “лекува” плътта, ала духът е безсмъртен - тялото на Сократ отдавна е пръст, но духът му е поселен в човешките души и ще се населва в тях, докато се въртим около горещото око на слънцето.
Питаме се: Щастлив ли е човекът? Не се досещаме,че животът - горчив и радостен, е другото име на щастието.
Старица, грохнала от преживяно и болести, във виелицата на студена гора носи на гърба си сноп дърва. Спира до изоставен кладенец и повиква дявола:
- Ела, синко, отърви ме от мъките на живота!
От черното дъно на кладенеца изскача повиканият, за да й вземе душата.
- Аз те викнах да ми повдигнеш наръча - сопнала се старата жена и го изгледала кръвнишки.
Като премисляме смъртта, ние се вглеждаме в миналото - добро или прахосано - и омъдряли - избираме пътя, който ни е останал за извървяване.
Ето каква велика сила има смъртта - тази вразумителница!
Осиновяване
Един мъж получил просветление и започнал да разбира езика на животните. Но не на всички животни, а само на змиите.
Веднъж до камъка на тревясалия си бащин гроб той заварил змия, която го заговорила:
- Дълго те чакам, човече, изчаках се, а ти не идваш и не идваш. Баща ти, дето лежи под мен, заръча да ме осиновиш.
- Бива. Но ако излезеш женска змия, как ще ми станеш син?
- Аз съм мъжка змия - казала тя и се изпружила, целунала го в устата.
- Сърцето ме заболя...
- От целувката е. Целувката е обич, а всички знаят, който обича, страда много. Виждам, усмихваш се, ти си щастлив, много си щастлив...
- Така е - съгласил се мъжът.
Преди да го пуснат в гроба, от ковчега се изнизала сянката на черна змия.
- Гледайте - викнали гробарите - единствено синът му го изпрати в отвъдното. Дай Боже, всекиму!
Гроздобер
Тишината над пиротските лозя беше по-страшна от громола на оръдията. В окопите - незаровени гробове, стърчаха корени и филизи с изсъхнало грозде.
Беше дошло нареждане, който има синове във войната, се освобождава, и Йовчо Ненчев тръгна по окопите да се сбогува с приятели и земляци. Изтърбушените лозя му припомниха миналата есен, когато набра първото грозде от младото си лозе. Не взе кошницата напълни калпака си. Ощипа едно зърно, беше сладко и миришеше на тамян. Вкъщи децата го срещнаха с олелия.
- Сега, колкото да си кусате, догодина, дай Боже, ще има и за вино... Ако се удължи войната, вие ще го точите.
Прилича на сън, но не сънувам. На село съм. Пред портата лежи Шаро - истинска мечка. Гали се. Ще ме препънеш бе, човек! Трябва да накатраня пантите, пищят като свраки. Насред двора, с ръце под престилката ме чака Кераца. Неделчо, се държи за полата й. Гледа ме остро. Братът Киро все казва, че ми е откъснал главата.
- Керацо, дойдох си.
- Господ чу молитвите... Сгорещих вода, хвърли си дрехите, знам ли какво си ни донесъл...
- Поливай, ама по-кротко!
Смея се. Топло е. Горещо е. Огнено. Гмуркам се в реката. Камчия ме носи към морето...
Изневиделица в глухото небе пропищя шрапнел и Йовчо Ненчев коленичи...
В този миг видя светещото море - синьо-зелените очи на жена си.
Сънят на дядо Димитър
- Сънувах се като Исус Христос. Глас беше, човек не видях, Христос съм, а ме нарече Димитър.
- Димитре, вдигни този кръст, тежък е, трябва да го изнесеш на Голгота!
На сбора в Раковец съм се борил с мечка, като умря единият вол, кола със снопи съм теглил, жената беше непразна с първия син, на ръце съм я носил до съседното село... Край мен тълпата крещи: “Разпнете го!” Едни викат: “Боже, спаси сина си!” Други се смеят, поне са на две ракии, не били виждали Христос с потури... Умерих се, но изскачих баира.
- Сега - каза гласът - остани, както те е майка родила!
Разсъблякох се, сякаш ще правя пехливанлък с бабата, когато беше млада. Отнякъде се взе престилка, препасах я да не плаша децата.
Зная какво следва, нали съм Христос, лягам на кръста. Дясната ръка проточих на кръстачката, на нея казваме: “И светия дух!”, а лявата ръка над сърцето, на думата ”Амин!”
Не виждам кой ще ме прикове.
За всичко било помислено. Пита ме дали имам синове.
- Двамца са, красиви като ангели.
Той знаел, но питал така.
Гледам, от дясната ми страна идва големият син. От ляво напира малкият син - и него виждам. Като светлина ги виждам. Клекнаха до мен, нямало да боли, гвоздеите били остри.
- Ехе, каква ти болка, ковете, за да сбъдне предреченото!
Големият син закова дясната ръка, а малкият син - лявата ръка.
Едновременно ги заковаха. Опариха ме сълзи, гледам ги - плачат.
- Синове, мои, защо плачете, мъжете не бива да плачат!
Бабата ме ръга в ребрата, плачел съм насън.
Поздравителен адрес
Мила Таня, честит юбилей!
Не искам да разсърдя бате Рачо, който ни изпълва като простор, но какво е небето без дъгата грейнала след дъжд, без звездата - веднъж вечерница, а сутрин искряща и сребърна зорница?
Скромна и тържествена е твоята душа!
Според баба от хляба по-сладка манджа няма.
Бати Рачо е житено брашно. От бялото житено брашно става сладък хлаб, но ние знаем кой е омесил смляното зърно, кой е опекъл в огъня на душата си вкусния хляб.
Скромна и красива е твоята душа!
За хляба
Човек притежава истински само онова, което е белег на душата. Давам простичък пример:
Двамина държат в ръцете си хляб - единият е селянин, а другият не е селянин. На кого от двамата хлябът е по-сладък. Кажете - на селянина, и няма да сгрешите!
Едни ядат, за да се нахранят, селянинът яде другояче. За него хлябът не е само храна... Наесен най-добрите семена от житото той засява за утрешен хляб. След белия сняг на зимата, по Гергьовден, вижда класилите жита, гали ги с очи, а през лятото се отдава на жътвата...
Когато огладнеят децата й, селянката майка не ги кани:
- Хайде да се храним - а им виква: - Деца, ще ядем хляб!
Четиво без център
Нито толкова голямо, нито толкова малко, нашето село има две махали.
Преди време голямата махала беше на запад от железопътната линия Синдел - Старо Оряхово, а малката на изток. Сега не е така, сега малката махала е на запад, а голяма е източната. Времена!
Поканиха ни на курбан в сегашната голяма махала, нали е за курбан - отидохме. Курбанът беше бистър, много вкусен, който го е припенвал, е знаел как се вари курбан, но не за него ни е думата.
Боже, каква радост, колко много деца, сякаш младите майки са се надпреварвали да раждат! Ето какво правят мирът, земята и небето - раждат деца. Чудесно плодородие! Всички знаем как и кога се появяват децата, но все пак това, което споменахме като причини, оказва влияние.
Думата не е и за железопътната линия, построена от беднотията след две национални катастрофи. Сега, на две крачки от Ханаанската земя гарите са сринати, а трасето е обрасло с бурени и драки.
Небето излеко се облачи, но вятърът гони облаците към Стара планина - тиха и тържествена.
Стана ли ясно, че децата приличат на бисери - весели, палави и слънчеви?
Празникът върви към своя връх, идват малките моми - смугли и красиви. Момците се подпират на оградите, не поглеждат киприте коконки.
Закачка някаква
Някъде училищата отдавна са напуснати, нашето се пръска по шевовете. Трудностите ще се преодолеят, ще построим, ще ги приберем и дечурлигата, нашето бъдеще, ще се изучат.
Майка от голямата сегашна махала преди време роди български поет и го кръсти Фикри. Едни казаха: “Не може Фикри, да се смени!” И Фикри измери с тялото си разстоянието от небето до две педи от земята...
Край нашето село минаваше влак, с него ще стигнем до Европа.
Някога имаше такава песен. Подобна.
Езика на лястовичките
Баба ми, майка на баща ми, дочака електриката, но не я проумя, както пък аз сега не разбирам нищичко от днешните чудеса.
Седя в топлия й скут и слушам чуруликането на лястовичките, изпъстрили като ноти петолинията на електрическите жици.
Баба гледа дяволито, пита ме разбирам ли какво пеят лещовенките.
- Бабо, аз не зная тяхната азбука.
- Хеее - смее се тя, - буквите им са като нашите, ти само послушай: “Колашките пости, дългите нощи, какво предахте, какво тъкахте,дайте да го скроим - кръъъц!”
- Лещовенките, синко, са се научили да говорят от нас, българите.
What has happened and not happened – short essays by Yovo Nedelchev. |